Jako škola se snažíme podporovat děti ve všech směrech. Jak v učení,
tak i v pohybových aktivitách. Zúčastňujeme se v mnoha sportovních
soutěžích, často jako jediná vesnická škola. I přes menší počet
žáků, ze kterých vybíráme, dosahujeme slušných výsledků. Poslední
dobou hlavně ve florbale a basketbale. Daří se nám postupovat i do
krajských kol. Na mistrovství republiky jsme se letos probojovali už
potřetí. Jednou v přespolním běhu a teď podruhé v šachu. Hlavní
poděkování tady patří šachovému oddílu Horní Čermná, kde se věnují
dětem dlouhodobě a opravdu velmi dobře. Díky tomu každý rok náš tým
postupuje do krajského kola soutěže.
Letošní cesta začala na přelomu listopadu a prosince, okresním kolem
v Lanškrouně. Tým starších žáků skončil na 4. místě a zajistil si
jako každý rok postup na krajské kolo. Žáci z 1. – 5. ročníku (David
Cimprich (2.r.), Tomáš Šilar, Rostislav Soják, Radim Pecháček (vš.
4.r.) ) vybojovali druhé místo.
Krajské kolo se konalo v březnu ve Svitavách. Trochu se nám zkomlikovala
cesta, kdy autobus do Lanškrouna měl zpoždění a ujel nám navazující
vlak. Pomohl nám Obecní úřad, za což mu děkujeme. Poslal nám na pomoc
řidiče s dodávkou a na soutěž jsme dojeli včas. Starší žáci (Lukáš
Cimprich, Hana Večeřová a Vojtěch Skalický – vš.9. – a Ondřej
Skalický – 6.r) se po boji umístili na výborném 10. místě. Mladší
žáci – David Cimprich (2.r.), Tomáš Buriánek (3.r.), Rostislav Soják,
Radim Pecháček (vš. 4.r.) – se po výborném výkonu stali Přeborníky
kraje a postoupili na Mistrovství republiky ve Zlíně.
Mistrovství republiky je celkem třídenní akce. Škola zajistila ubytování
v hotelu Zlín, stravu ve vysokoškolské menze a doprovodný program.
V pondělí 23. 6. 2025 jsme již dopoledne vyrazili v šesti lidech na
cestu – David Cimprich (2.r.), Tomáš Buriánek (3.r.), Tomáš Šilar,
Rostislav Soják, Radim Pecháček (vš. 4.r.). Po příjezdu do Zlína jsme se
ubytovali a vyrazili jsme na prohlídku města. Prošli jsme se kolem zámku,
prohlédli jsme si městské parky a na náměstí jsme si dali zmrzlinu. Pak
jsme se prezentovali do soutěže a po večeři jsme šli spát, abychom ráno
byli čilí na první partie.
Ráno nás čekalo slavnostní zahájení a ostrý start soutěže. Celkem se
v naší kategorii účastnilo 32 družstev. Čekalo nás 9 soupeřů. Pět
kol v úterý a čtyři kola ve středu. Soupeři se losují vždy před
každým kolem podle pořadí. Soutěž je pak vyrovnaná, s minimálními
bodovými odstupy. První den se nám dařilo a díky slušnému zisku bodů
jsme skončili na 9. místě. Díky tomu nás ve středu čekali těžší
soupeři. Nakonec jsme obsadili skvělé 18. místo. Podle šachových
žebříčků jsme byli do soutěže nasazení jako dvacátý tým. To znamená,
že jsme se o dvě místa zlepšili.
V úterý odpoledne jsme pro odpočinek zvolili návštěvu ZOO Zlín Lešná.
Tygři i medvědi byli kvůli velkému vedru někde schovaní, ale viděli jsme
lví pár se třemi odrostlými mláďaty, bílé klokany, čerstvě narozené
mládě jaguára a hlavně jsme si pohladili rejnoky.
Doufám, že si to kluci užili, protože postoupit na MČR se nepodaří
každý rok. Ale protože stejné složení týmu můžeme nasadit i příští
rok, těšíme se a věříme, že se opět podaří postup. Protože budou
o rok starší, zkušenější, tak mohou zabojovat ještě o vyšší
příčky. Nejprve však musíme postoupit na okresní, krajské kolo a teprve
tam si zasloužit postup na republiku.
Na závěr bych chtěl poděkovat ještě jednou šachovému oddílu za výchovu
a přípravu mladých šachistů, klukům za výbornou reprezentaci školy a
také jejich rodičům. DÍKY! Petr Borek
Sportovní akce
Vytvořil: Petr Borek - 2. 7. 2025 8:21
| Přílohy | |||
| IMG_20250624_081930.jpg | 157.96 kB | Stáhnout | |